Skuteczny biznesplan to taki, który zbiera najważniejsze informacje na temat projektu, produktu i planu jego wdrożenia na rynek i przekształca te dane w realny model finansowy, z którego wynika jakie założenia sprzedażowe i cenowe muszą zostać zrealizowane by projekt zakończył się sukcesem. Wysoki poziom szczegółowości biznesplanu, analiza różnych wariantów oraz ocena wrażliwości na zmieniające się warunki rynkowe będą świadczyć, że bierzesz pod uwagę wiele czynników aby zminimalizować ryzyko. Tylko dobrze napisany biznesplan w którym zostaną ujęte wszystkie argumenty przemawiające za jak również przeciw prowadzeniu własnego biznesu ma realną szansę na powodzenie.

 

Marzenie o własnej działalności gospodarczej, o własnej firmie, najczęściej wynika po prostu z chęci nabycia niezależności. Praktycy podkreślają, że warunki w biznesie są tak zmienne, a rynek zaskakujący, że lepiej skupić się na rozwiązywaniu faktycznych problemów i działaniu niż opisywaniu teorii. Czy faktycznie jesteś w stanie przewidzieć, co stanie się z Twoją firmą w ciągu trzech lub pięciu lat? Podać konkretnie, ile wydasz na rozkręcenie firmy, ilu klientów zyskasz w dłuższej perspektywie ciągu kilku lat oraz ile na tym zarobisz? Nawet jeśli takie założenia zrobisz, życie i tak je zweryfikuje.

 

Biznesplan ma pokazać najlepszy możliwy scenariusz. A Ty nie jesteś w stanie przewidzieć wielu sytuacji, tym bardziej, że dopiero uczysz się być przedsiębiorcą i reagować na sytuacje podbramkowe. Co więcej, biznesplan nie uwzględnia takich wypadków, jak na przykład remont i związany z tym brak dojazdu do  ulicy, przy której właśnie otwierasz klubokawiarnię lub zmianę przepisów (np. zakaz sprzedaży słodyczy w sklepikach szkolnych). W biznesie nie sprawdza się rozpisywanie wszystkiego w rozległych, papierowych projektach. Tutaj przede wszystkim trzeba działać, być aktywnym i elastycznym.

 

W dzisiejszym świecie firmy często wygrywają nie samym produktem a modelem biznesowym. Najbardziej dochodowe firmy, poza innowacyjnym i trafiającym w sedno potrzeb odbiorców produktem były w stanie wypracować równie przełomowy sposób dostarczania wartości swoim klientom. Do każdego projektu podchodzimy indywidulanie i kompleksowo, stąd na początku współpracy niezmiernie istotne jest poznanie specyfiki danego przedsiębiorstwa oraz określenie celu wyceny. Na podstawie analizy rynku oraz aktualnej sytuacji finansowo – majątkowej podmiotu dobieramy odpowiednią metodę wyceny oraz określamy szczegółowe zapotrzebowanie informacyjne.

 

Oferta pomocy przy tworzeniu biznesplanu skierowana jest przede wszystkim do osób, które chcą założyć własną firmę, ale także dla działających już przedsiębiorców, którzy chcą rozszerzyć lub zmienić swoją działalność, zmienić jej struktury itd. Fachowo przygotowany biznesplan pomaga głównie: uporządkować pomysły (często naprawdę intensywnie mnożące się w naszych głowach, przeplatające się ze sobą), stworzyć klarownie przygotowane, konkretne cele oraz przygotować plan działania w kolejnych krokach.